Ostravu jsme přetlačili až v druhém prodloužení

V předehrávce 11. kola KNBL hostila SLUNETA zatím tápající Ostravu. Hosté přijeli do Ústí s odhodláním vylepšit si nelichotivou bilanci pouze 2 výher a 7 porážek.

Úvod utkání je však nezastihl v nejlepší formě, našim borcům se povedlo tvrdou obranou hlavně vymezeného území, nutit hosty ke střelám z dlouhé vzdálenosti, které nenacházely svůj cíl. Výsledkem toho bylo vedení 7:0. Až po 3 minutách se za Ostravu prosadil Holsey a hosté začali vystrkovat růžky. Díky bojovnosti se dostali k několika útočným doskokům a najednou jich bylo plné hřiště a karta se obrátila, v útlumu byla tentokrát SLUNETA. Hosté dokázali otočit vývoj skóre ještě během první čtvrtiny, ta skončila 13:20. Popisovat další průběh základní hrací doby nemá moc smysl, hrál se urputný basketbal a na koni byl zrovna ten soupeř, kterému zrovna „padlo“, protože moc košů opravdu nepadalo. Navíc to nejdůležitější se událo až na konci základní hrací doby.

Jak tomu často v našich letošních zápasech bývá, šlo se do vyrovnané koncovky. Když náš Brown trefuje i druhou šestku na 80:77, zbývá do konce základní hrací doby už jenom 24 sekund. Po oddechovém čase se nám podaří ubránit akci, kterou svým svěřencům nakreslil kouč Bálint, ale Nábělek se akrobatickou střelou dokáže prosadit za 3 body a vyrovnává. Po dalším time-outu se ke střele dostal Michal Šotnar, který je v takovýchto situacích kovaný, ale tentokrát se netrefuje a jde se do prodloužení.

A jelikož se hrál celkem tvrdý basketbal, kupily se hostujícím hráčům fauly a v prodloužení se ze hřiště poroučela téměř celá základní pětka a na hřiště tak museli mladí hráči. Ty ale skvěle dirigoval, resp. nacházel Nábělek, který si nejspíše zamanul, že dnes porazí SLUNETU a hodně zaměstnával naši obranu. Když minutu a půl před koncem prvního prodloužení trefuje zmiňovaný hráč pouze jednu šestku, vede jeho tým už 87:91 a se SLUNETOU to vypadá hodně špatně.

Na scénu pak nastupuje matador Houška, aby z čáry trestného hodu snížil na rozdíl dvou bodů. V koncovce prodloužení se podařilo ubránit útok hostů a stejně tak i náš útok neskončil úspěchem, ale SLUNETA má naštěstí hrdinu posledních vteřin Láďu Pecku, ten byl po útočném doskoku faulován a ze šestek srovnává na 91:91. Po faulu na hostujícího Pumprlu se dostávají díky dvěma šestkám do vedení hosté, ale závěr patřil opět Ládovi Peckovi, který několik vteřin před koncem opět útočně doskakuje a dává koš a ten posílá utkání do druhého prodloužení.

To otevřel překvapivě Nábělek trojkou, a jelikož už byl ze základní rotace na hřišti pouze on a Pumprla, byla zodpovědnost na nich. A nutno podotknout, že se jim málem podařilo dovést svůj tým k výhře. V druhém prodloužení skórovali za Ostravu pouze tito dva borci, navíc Pumprla pouze z čáry trestného hodu.  Rozhodující koš ovšem trefuje náš Spencer Svejcar 24 vteřin před koncem druhého prodloužení na 102:99. Zbytek utkání se dohrál z čáry trestného hodu, kde měli pevnější ruku naši hráči.

SLUNETA tak vehementně aspiruje na tým s největším počtem prodloužení v jedné sezóně. Každopádně důležitá výhra je na světě, i když musíme přiznat, že jsme utekli hrobníkovi z lopaty. Příští týden čeká áčko cesta k venkovním zápasům Alpe Adria Cupu, v úterý v chorvatském Osijeku a cestou zpátky se ve čtvrtek zastaví ještě v Grazu.

Peter Bálint (Ostrava) - dříve trénoval i v Ústí
"Gratuluji domácímu týmu k výhře, i když nemůžu říct, že byla úplně zasloužená. My jsme zde dnes odehráli dobré utkání, měli jsme trošku slabší začátek, udělali jsme pár chyb, ale pak jsme se dokázali do zápasu vrátit. Hodně času jsme vedli, bohužel v závěru základní hrací doby i prodloužení jsme ukázali mladickou nerozvážnost, kdy jsme se pouštěli do zbytečně těžkých střel. Během zápasu nám hodně pomohlo, že při spoustě faulů obou týmů jsme dokázali proměňovat trestné hody. Myslím, že náš tým si zaslouží obrovský kredit za to, co dnes předvedl, prodloužení jsme odehráli prakticky s dorostenci. Když budeme v takových výkonech pokračovat, potvrdí se, že cesta, kterou jsme si nastavili, je ta správná."

Antonín Pištěcký (Ústí nad Labem):
"Souhlasím s tím, co řekl hostující trenér. Z mé strany půjdou slova chvály nejspíš jen na stranu Ostravy, i po 7 hodinách v autobuse sehráli výborný zápas. My jsme si řekli, že po nich půjdeme od začátku, budeme agresivní, nedáme jim čuchnout, jenže jsme jim čuchnout dali. Nedali jsme spoustu otevřených střel, dělali jsme chyby v obraně a posadili je na koně. Co je neuvěřitelné je fakt, v jakém stylu zvládli posledních patnáct minut, protože ty dohrávali v úzké rotaci s řadou dorostenců. Klobouk dolů a velká poklona především Martinovi Nábělkovi, dlouho, nebo možná ještě nikdy jsem neviděl, aby takhle mladý hráč předvedl tak úžasný výkon ("Děkuji," vloží se do toho Nábělek). Ten to tam mohl kopat od půlky a my si s tím prostě nevěděli rady. Bylo to hrozně těžké, nedokážu si představit, že bychom to před reprezentační pauzou nezvládli, ale jsme šťastní za výhru. Budeme ale muset zapracovat na spoustě věcí."

Martin Nábělek (hráč, Ostrava) - 21 bodů, 2/3 TH, 2/4 2pt, 5/8 3pt
"V první řadě gratuluji domácím, jinak k tomu osobně asi nemám moc co říct... (dlouho mlčí, viditelné zklamaný) Pro nás to byl strašně těžký zápas, celé prodloužení jsme hráli s dorostenci... Bude to pro nás hodně dlouhá cesta domů po takové ušmudlané porážce..."

Pavel Houška (hráč, Ústí nad Labem)
"Souhlasím s naším trenérem. Ostrava si zaslouží obrovské uznání a myslím, že domů mohou odjíždět se vztyčenou hlavou. Co se týče nás, můžeme být rádi, že jsme ten zápas zvládli vítězně."

SLUNETA Ústí nad Labem - NH Ostrava  107:100 (13:20 39:38 57:61 80:80 93:93)
Body domácí: Pecka a Houška po 24, Brown 16, Šotnar 14, Svejcar 13, David 6, Bažant a Čampara po 5
Body hosté: Newkirk 22, Nábělek 21, Bohačík 18, Pumprla 17, Holsey 16, Palenik 6
Trojky: 37/7 – 33/13
Trestné hody: 45/36 – 21/15
Doskoky: 58 - 52
Osobní chyby: 24 - 34